MAG-NET
Projekt MAG-NET že v polnem teku
Celje, 21. februar 2025 – Družba Nepremičnine Celje d.o.o. je kot ena izmed partnerskih organizacij vključena v projekt MAG-NET. 13. decembra lani je Mestna občina Celje s slavnostnim dogodkom projekt začela tudi uradno izvajati. Vsi partnerji že zbiramo in analiziramo ideje ter rešitve, kako v knežjem mestu in sodelujoči občini Prebold zadržati talente in ustaviti oziroma omejiti beg možganov, ki predstavlja vedno večjo težavo.
Prebivalci Celja zaradi različnih dejavnikov, kot so slabe karierne priložnosti in nedostopnost stanovanj, službo iščejo drugje, predvsem v prestolnici. S tem Celje izgublja dragoceno in perspektivno delovno silo, še posebej mlade, ki jih zaznamujejo izjemno hitra učljivost, visoka digitalna pismenost in ostala raznolika znanja ter kompetence, in je ključna za nadaljnji napredek in razvoj našega mesta.
Vloga naše družbe v projektu
Prijazna in širše dostopna stanovanjska politika je zato eden izmed glavnih ciljev družbe Nepremičnine d.o.o. kot neprofitne stanovanjske organizacije. Tudi v okviru projekta MAG-NET smo tako zadolženi za upravljanje in ustvarjanje inovativnih stanovanjskih pobud, s katerimi bo posameznikom omogočeno, da bodo primeren prostor za bivanje našli hitreje, predvsem pa po razumni ceni, ki bo v obsegu njihovih finančnih zmožnosti. Družba bo med drugim sodelovala tudi s podjetji, z mladimi samostojnimi podjetniki, organizacijami in ostalimi deležniki, s katerimi bo poskušala vzpostaviti nove in učinkovite stanovanjske modele za prebivalstvo.
Naša družba želi z aktivnim pristopom prisluhniti konkretnim potrebam lokalne skupnosti in njenih prebivalcev. Pridobivanje povratnih informacij s strani občanov je izjemnega pomena, saj nam daje uvid v njihove želje in potrebe ter nam osvetljuje tudi težave, ki bi sicer ostale skrite, zato je takšen način dela dobra popotnica za pravilno in učinkovito ukrepanje v prihodnosti. Zavezujemo se, da bomo kot aktivni člen sodelovali pri oblikovanju kakovostne stanovanjske politike, ki bo temeljila na dostopnosti, trajnosti in medsebojnem sožitju. Verjamemo, da lahko s skupnim prizadevanjem in proaktivnim pristopom ustvarimo boljšo prihodnost za prebivalce knežjega mesta, za kar nam bodo hvaležne tudi prihodnje generacije.
Fotogalerija otvoritvenega srečanja za projekt MAG-NET
Otvoritveno srečanje, s katerim je Mestna občina Celje zabeležila tudi uraden začetek projekta MAG-NET, je zbralo številne predstavnike številnih sodelujočih partnerskih organizacij. Ti so govorili o sodobnih izzivih v mestnih skupnostih in ciljih projekta ter izrazili veselje, da je slednji ugledal luč sveta. Nekaj utrinkov z dogodka si lahko ogledate v galeriji desno.
Otvoritveni dogodek projekta MAG-NET
Projekt MAG-NET združuje številne partnerje, od lokalne skupnosti do vodilnih inovacijskih in kreativnih centrov, katerih aktivnosti bodo usmerjene v reševanje ključnih izzivov sodobnega urbanega življenja - preprečevanjem bega možganov, spodbujanjem gospodarskega razvoja ter krepitvijo lokalne skupnosti. Primarni cilj projekta je vzpostaviti urbano inovacijsko mrežo, ki bo zaustavila beg možganov iz Celja in Prebolda. Mnoga manjša evropska mesta se v zadnjih letih soočajo s tem izzivom, MAG-NET pa želi ta trend obrniti in jim omogočiti, da postanejo privlačnejša za talente. V luči tega se bo MAG-NET ukvarjal z dostopnostjo stanovanj, trajnostno mobilnostjo, energetskimi skupnostmi, vzdušjem v mestu in razvojem industrije 4.0 za delovna mesta z višjo dodano vrednostjo.
Mestna občina Celje je MAG-NET skupaj s partnerji prijavila na evropski razpis Evropske pobude za mesta (European Urban Initiative), kjer so projekt prepoznali kot inovativen model, ki naslavlja izzive, s katerimi se soočajo številne lokalne skupnosti. Projekt je bil izbran za financiranje tudi zaradi svoje univerzalnosti, saj ga bo mogoče prilagoditi in implementirati v različnih mestih po Evropi, pri EUI pa so ga ocenili tudi kot odličen primer sodelovanja med mestno upravo, lokalnimi podjetji, nevladnimi organizacijami in prebivalci. Za projekt MAG-NET bo Mestna občina Celje skupaj s partnerji prejela kar 4.512.960,32 evrov evropskih sredstev.
Partnerji v projektu so Mestna občina Celje, Občina Prebold, Inkubator savinjske regije, Celjski mladinski center, Nepremičnine Celje, Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani, Kreativni center Poligon, IED – Inštitut za ekonomsko demokracijo, IPOP – Inštitut za politike prostora in podjetje Etra.
Uspeh na razpisu potrjuje, da Celje postaja vodilno mesto pri uvajanju inovativnih praks, ki temeljijo na sodelovanju različnih sektorjev ter spodbujajo trajnostni razvoj za izboljšanje kakovosti življenja vseh generacij občank in občanov.
Župan Matija Kovač: »Prihodnost gradimo z vključevanjem.«
Včerajšnji dogodek, s katerim je projekt MAG-NET tudi uradno zaživel, je z nagovorom začel župan Mestne občine Celje Matija Kovač, ki je poudaril pomen povezovanja in inovacij za prihodnost Celja: »Vsak korak, ki ga naredimo danes, bo zaznamoval, kako bodo naša mesta izgledala v prihodnosti, kako bodo delovala in kako se bodo prilagajala spremembam. MAG-NET je zato več kot le projekt – je simbol naše odločenosti, da oblikujemo mesto, ki bo privlačno za talente, odgovorno do okolja in odprto za nove priložnosti. Njegova osrednja ideja temelji na preprosti, a močni logiki - prihodnost gradimo z vključevanjem. Vključevanjem talentov, podjetij, institucij, nevladnih organizacij, lokalne skupnosti in, kar je najpomembneje, vseh prebivalcev.«
»V projektu bomo izoblikovali rešitve, ki neposredno odgovarjajo na izzive, kot so beg možganov, dostopnost stanovanj, trajnostna mobilnost in razvoj industrije 4.0. S tem ne bomo zgolj ustvarjali novih možnosti, temveč gradili temelje za prihodnost, kjer bo Celje mesto navdiha in priložnosti za vse generacije,« je še dejal župan.
Da predstavlja MAG-NET resnično inovativno prakso, ki s svojim pristopom presega okvirje delovanja lokalne skupnosti, je poudaril tudi minister za finance Klemen Boštjančič: »MAG-NET je odličen primer, kako lahko lokalna skupnost naslavlja izzive, s katerimi se soočamo vsi – tako celotna država kot širše evropsko območje. Beg možganov, še posebej mladih, ter potreba po ustvarjanju pogojev za privabljanje talentov sta temi, ki zahtevata strateške rešitve, s čimer se precej ukvarjamo tudi na vladi. Zelo sem vesel, da se tem vprašanjem posvečajo tudi na lokalni ravni, konkretno v Celju. Verjamem, da bo projekt obrodil sadove in na svoj način prispeval k dodatnemu preboju mesta. MAG-NET je odličen dokaz, da Celje deluje proaktivno in inovativno ter da se loteva konkretnih projektov, ki bodo, prepričan sem, zgled tudi drugim mestom.«
»MAG-NET bo združil tri ključne elemente za preoblikovanje mest v uspešna in talentom prijazna središča. Prvi element je dinamična platforma, ki mladim omogoča reševanje urbanih izzivov, razvoj kompetenc in uresničevanje njihovih potencialov. Drugi element vključuje sodelovanje podjetij in drugih deležnikov, ki prispevajo izzive, spodbujajo razvoj talentov ter podpirajo nove podjetniške pobude. Tretji element pa je aktivno vključevanje prebivalcev v sooblikovanje konkretnih izboljšav urbanega okolja, z osredotočenostjo na zelene in trajnostne rešitve, ki bodo neposredno prispevale k večji kakovosti življenja v mestih,« poudarja Monika Tominšek, vodja Službe za razvoj, projekte in gospodarstvo na Mestni občini Celje, ki skupaj s Tanjo Tamše, sicer strokovno sodelavko v omenjeni službi, vodi projekt MAG-NET.
Projekt MAG-NET se bo v letu 2025 osredotočal na vključevanje lokalne skupnosti z delavnicami, dogodki in srečanji, kjer bodo prebivalci, podjetja, raziskovalci in institucije soustvarjali orodja za prihodnje aktivnosti ter iskali ambasadorje za spodbujanje sodelovanja.
Leto 2026 bo namenjeno oblikovanju interdisciplinarnih ekip, ki bodo po principu Real-Life Learning Lab naslavljale ključne izzive, kot so dostopna stanovanja in trajnostna mobilnost, ter oblikovale prototipe rešitev.
Zaključek projekta bo prinesel širjenje rešitev v partnerska mesta (Varaždin, Košice, Nardo) in oblikovanje modela za prenos inovacij v evropska mesta. Projekt bo trajal do leta 2028, v tem času pa bo postopoma uvajal rešitve, ki bodo spreminjale mestno okolje in omogočale trajnostni razvoj za prihodnje generacije.
»Glavni cilj projekta MAG-NET je zagotoviti, da se ključni elementi projektnih rešitev prilagodijo specifičnim lokalnim kontekstom in potrebam partnerskih mest ter jih implementirati na način, ki bo omogočal trajnostno uporabo in dolgoročne koristi. To pomeni, da bomo razvijali rešitve, ki ne le odgovarjajo na trenutne izzive mest, ampak so zasnovane tako, da bodo učinkovito delovale tudi v prihodnosti. S tem želimo zagotoviti, da se vse aktivnosti projekta integrirajo v vsakdanje življenje mest in prispevajo k njihovemu dolgoročnemu razvoju ter izboljšanju kakovosti življenja prebivalcev,« poudarja Tanja Tamše.
Včerajšnji dogodek je sicer gostil vrsto uglednih govorcev, ki so z udeleženci delili svoje poglede na priložnosti za mestne inovacije. Vesna Milek, prepoznavna slovenska novinarka in avtorica, se je pogovarjala z antropologom dr. Danom Podjedom, ki je spregovoril o pomenu družbene povezanosti v mestih prihodnosti. Neža Prah Seničar je v pogovoru gostila direktorja Tehnološkega parka Ljubljana dr. Jerneja Pintarja, ki je med drugim poudaril vlogo inovacij v našem okolju, direktorica Kunsthaus Graz dr. Andreja Hribernik pa je v pogovoru z Miho Firštom izpostavila vlogo kulture in umetnosti pri oblikovanju inovativnih mestnih prostorov.